Przydatne linki
Zdecydowałeś się odpowiedzieć na tegoroczne pytanie konkursowe, ale nie wiesz od czego zacząć?
Poniżej znajdziesz kilka przydatnych linków do stron internetowych, które pomogą Ci zamienić wspaniałe pomysły w niesamowity film lub plakat. Zasięgnij porady również u rodziców, nauczycieli, przyjaciół i innych osób.
Przykładowe materiały dla uczestników, którzy robią film pierwszy raz:
-
- Jak nakręcić dobre wideo smartfonem i z jakich aplikacji warto korzystać – poradnik dla twórców (źródło: Orange.pl, autor: Redakcja Orange.pl)
- Kamera w telefonie – jak nagrywać spektakularne filmy wideo? – poradnik (źródło: Orange.pl, autor: Redakcja Orange.pl)
- Jak montować filmy na YouTube? – blog (źródło: itmedia.pl, autor: IT MEDIA S.C.)
- Przycinanie i edycja filmów na YouTube: 4 proste kroki! –poradnik (źródło: magix.com, autor: MAGIX)
- Jak nagrać film na YouTube? – blog (źródło: naffy.io, autor: Sylwia Nowak)
- Montaż filmu na telefonie – TOP 7 aplikacji – poradnik (źródło: rekinysukcesu.pl, autor: Wiktoria Czwojdrak)
Przykładowe aplikacje do nagrywania wideo:
- Oprogramowanie wideo MAGIX – możesz błyskawicznie edytować swoje filmy, zawsze uzyskując profesjonalne rezultaty. 30 dniowa bezpłata wersja do testów.
- Movavi Video Editor – tworzenie niesamowicie wyglądających treści jest łatwe i pełne frajdy. Dostępna jest bezpłata wersja do testów.
- OpenCamera – to jedna z najlepszych aplikacji do nagrywania wideo na Androida. Oferuje dziesiątki funkcji, które do tej pory były dostępne jedynie w profesjonalnych programach. Jest dostępna w Play Storze, skąd można ją pobrać całkiem za darmo.
- Movavi App – Darmowa aplikacja do edycji wideo dla iPhone’a, iPada. Dostępna w App Store
- iMovie – Aplikacja do edycji wideo stworzona przez Apple. Zapewnia unikalne szablony i motywy zwiastunów z różną muzyką, tytułami i przejściami. Darmowa i dostępna w App Store
- Inshot to jedna z najlepszych aplikacji do efektów wideo na iPhone’a. Ma wszystko, czego potrzebujesz do tworzenia filmów. Darmowa i dostępna w App Store
- Splice jest to jedna z mobilnych aplikacji GoPro do edycji wideo. Posiada duży zasób muzyki i efektów dźwiękowych, które można dodawać do wideo – a nawet synchronizować wideo do ścieżki dźwiękowej. Darmowa i dostępna w App Store
- Quik to topowa aplikacja na Androida i na iPhone’a, stworzona przez GoPro. Quik ma automatyczne funkcje edycji, które mogą wziąć swoje zdjęcia i klipy wideo i pracować z nimi, aby znaleźć specjalne momenty, zrobić ładne przejścia i umieścić wszystko do rytmu muzyki. Darmowa i dostępna w App Store i Google Play
- Lapse It – aplikacja jest dostępne za darmo dla użytkowników Androida i iOSa, choć oferuje również funkcje za dodatkową opłatą. Aplikacja pozwala nie tylko na przyspieszanie i zwalnianie filmików, ale również na nagrywanie, edycję i publikowanie materiałów w mediach społecznościowych. Dla Anroida i iOSa
- Time Lapse camera – wyjątkowa aplikacja do tworzenia Time Lapse, dzięki której możesz tworzyć kreatywne filmy. Aplikacja jest darmowa, dostępna Google Play
- VideoCam Illusion – Unikatową cechą tej aplikacji jest możliwość dodawania efektów specjalnych w rzeczywistym czasie nagrywania filmu. Aplikacja jest darmowa i dostępna dla użytkowników Androida i iOSa.
- Fx Guru – Aplikacja pozwala na dodawanie wyjątkowych efektów dźwiękowych i wizualnych (takich jak np. huki czy inwazje kosmitów) – wszystko to, co znajdziesz w profesjonalnych produkcjach filmowych. xGuru występuje w wersji darmowej dla Androida i iOSa.
- Boomerang – popularne narzędzie do tworzenia zabawnych i kreatywnych filmów. Dostępne za darmo z Google Play i App Store. Dostępny dla Androida i iOSa.
Możesz potrzebować muzyki* lub zdjęć* do wsparcia swojej pracy konkursowej. Oto kilka linków, które mogą Ci pomóc:
⇒ Pliki dźwiękowe:
- Bensound– popularny serwis muzyczny bez opłat (źródło: Bensound’s Royalty Free Music)
- Soundimage – darmowa muzyka do filmów (źródło: soundimage.pl)
- Musopen – bezpłatna muzyka klasyczna (źródło: musopen.org)
- Audiojungle – muzyka płatna (źródło: audiojungle.net)
- Freesound – Spora baza dźwięków dostępnych na różnych zasadach: pliki za darmo bez ograniczeń i takie gdzie musisz podać kto jest jego autorem (źródło: freesound.org)
- PacDV – Sporo dźwięków do wykorzystania za darmo, na dowolny użytek (źródło: pacdv.com)
- Sound Bible – Bardzo duża i często aktualizowana baza. Same darmowe pliki, które wymagają podania źródła (źródło: soundbible.com)
- Freeplay music – Ponad 15 000 utworów do wykorzystania na cele niekomercyjne np. na YouTube (źródło: freeplaymusic.com)
⇒ Zdjęcia:
- Unsplash– strona z kreatywnymi zdjęciami do pobrania za darmo (źródło: unsplash.com)
- Pixabay – strona z darmowymi obrazami: zdjęcia i wideo (źródło: pixabay.com)
- Stocksnap.io – serwis ze zdjęciami, połączony z darmowym edytorem grafiki (źródło: stocksnap.io)
- Pexels – serwis z darmowymi zdjęciami (źródło: pexels.com)
- Shutterstock – Biblioteka w której znajduje się ponad 400 milionów obrazów. Płatna, ale pojawiają się promocje na 10 DARMOWYCH obrazów w ramach wersji próbnej. (źródło: shutterstock.com)
- Freepik – Miliony zasobów graficznych: wektory, Zdjęcia stockowe, Pliki PSD, Ikony. Wszystko czego potrzebujesz do swoich projektów twórczych (źródło: freepik.com)
- Burst.Shopify – to bezpłatna platforma zdjęć stockowych obsługiwana przez Shopify. Biblioteka obrazów zawiera tysiące bezpłatnych obrazów w wysokiej rozdzielczości (źródło: shopify.com)
- ShotStash – jest najlepszym źródłem bezpłatnych zdjęć stockowych w wersji HD dla kreatywnych profesjonalistów (źródło: shotstash.com)
*W przypadku powyższych serwisów, należy każdorazowo zapoznać się z regulaminem strony oraz licencjami i warunkami korzystania z poszczególnych materiałów!
Poszanowanie praw autorskich i praw majątkowych oznacza, że potrzebujesz pozwolenia na wykorzystywanie muzyki, logo firmy / marki, obrazów i zdjęć innych osób. Poniżej znajdziesz kilka informacji, które mogą być pomocne.
- Wykorzystanie muzyki w filmie a prawa autorskie (źródło: front-music.pl, autor front-music.pl)
- Prawo autorskie, czyli kiedy możemy wykorzystać czyjś utwór (źródło: prawowroclaw.edu.pl, autor: Wyższa Szkoła Prawa)
- Zdjęcia w prezentacjach – jak z nich korzystać, by nie łamać prawa? (źródło: legalnakultura.pl, autor Sara Dobrzańska)
- Jak legalnie użyć muzyki w filmiku? (źródło: legalnakultura.pl, autor Sara Dobrzańska)
- Zdjęcie, reklama, film. Jak prawo chroni wizerunek dziecka? (źródło: legalnakultura.pl, Autor: Paweł Kowalewicz prawnik)
- Prawa autorskie – materiały edukacyjne Trend Micro Cyber Academy (źródło: trendmicro.com/internet-safety/pl/cyber-academy, Autor: Trend Micro)
Sprawdź także jak odpowiadają na pytanie konkursowe Twoi rówieśnicy w innych krajach:
- What’s Your Story w Irlandii
- What’s Your Story w Polsce
- What’s Your Story w USA / CANADA